Telefon +48 690 822 622    E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jaki wybrać alarm

Skoro już znają Państwo podstawowe elementy systemu alarmowego, czas odpowiedzieć sobie na pytanie co tak dokładnie potrzebujemy?

Po wybraniu klasy bezpieczeństwa alarmu, możemy przystąpić do wyboru zabezpieczeń. Zależnie od tego w jak skuteczny sposób chcemy zabezpieczyć Nasz obiekt oraz zasobności Naszego portfela, dobieramy:

 • czujniki ruchu (PIR, mikrofala, dualne) - najczęściej stosujemy 1 szt. czujnika ruchu w jednym pomieszczeniu. Zależnie od tego czy pomieszczenie jest zabudowane np. meblami przy ścianach czy też szafki są umieszczone szeregowo w pomieszczeniu, stosujemy czujniki PIR bądź też dualne.
 • czujniki magnetyczne (kontaktrony) - najczęściej stosowane we wszystkich elementach otwieranych bądź też uchylnych typu drzwi zewnętrzne, brama garażowa, skrzydła okienne, drzwi sejfu, itd. wszędzie tam gdzie chcemy mieć informację o otwarciu danego elementu. Pozwalają również na realizację funkcji dodatkowych np. poinformują centralę o tym że zapomnieliśmy zamknąć drzwi, czy też system za nas zamknie bramę garażową automatycznie, podczas załączania czuwania.
 • czujniki udarowe - stosujemy wszędzie tam gdzie jest możliwość uszkodzenia naszego mienia w sposób uderzeniowy, np. w sklepie ściana magazynu graniczy ze ścianą mieszkalną innego obiektu, zabezpieczenie sejfu przed wierceniem, zabezpieczenie skrzydła okiennego przed wierceniem. Minusem tego typu czujnika jest mała odporność na zakłócenia typu burza która generuje duże wstrząsy, fajerwerki itd.
 • czujniki zbicia szkła - podobnie jak powyższe, lecz działają tylko i wyłącznie na zbicie szkła, najczęściej stosuje się 1szt. na jedno pomieszczenie.
 • czujniki optyczne - bariery - działają podobnie do czujników ruchu, lecz podają nam tylko informację o przekroczeniu danej bariery. Można zastosować je np. przy wejściu do obiektu.
 • czujniki pożarowe optyczne - podają informację o zadymieniu pomieszczenia, z reguły stosuje się 1 szt. czujnika na ok 5-10m promienia wokół czujnika. Drugim rodzajem takiego czujnika są czujniki działające na zasadzie nadajnik - odbiornik i służą do monitorowania dużych powierzchni magazynowych bądź też produkcyjnych.
 • czujniki czadu, gazu, usypiające itp. - informują o wystąpieniu danego rodzaju gazu w pomieszczeniu. Najczęściej stosuje się je w pomieszczeniach o dużym zagrożeniu wystąpienia danego rodzaju gazu bądź też w miejscu gdzie ew. włamywacz mógłby taki gaz zastosować.
 • czujniki temperatury - stosujemy wszędzie tam gdzie chemy uzyskać informację o zmianach temperatury (wystąpienie pożaru) w pomieszczeniu bądź też chcemy aby system alarmowy sterował np. ogrzewaniem lub klimatyzacją pomieszczenia. W połączeniu z zainstalowanym czujnikiem ruchu bądź też kontaktronem w oknie możemy w łatwy sposób oszczędzać energię automatycznie wyłączając ogrzewanie lub klimatyzację w pomieszczeniu które jest np. wietrzone.
 • czujnik naświetlenia - urzączenia pozwalają zaoszczędzić energię wyłączając np. możliwość załączenia światła w pomieszczeniach w dzień. Najczęściej wystarcza jeden taki czujnik na cały system, chyba że obiekt posiada pomieszczenia o bardzo różnorodnym nasłonecznieniu.
 • czujnik wiatru - elementy pozwalają na oszczędność energii np. przysłaniając rolety od strony z której wieje zbyt silny wiatr, co daje dodatkową barierę do pokonania dla wiatru, a co za tym idzie pozwala zaoszczędzić zgromadzone ciepło w pomieszczeniu.
 • czujnik wilgotności, ciśnienia atmosferycznego, itp. - pozwalają w sposób skuteczny realizować funkcję zraszania ogródka tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne.
 • czujniki zalania - element najczęściej stosowany w pomieszczeniach w których występuje duże zagrożenie zalaniem cieczą bądź też zalanie takie spowoduje olbrzymie szkody np. serwerownia, pomieszczenie dystrybucji energii, kuchnia, pralnia.
 • oraz wiele innych...

Od tego czym byśmy chceili sterować zależeć będzie ilość wyjść programowalnych Naszej centrali alarmowej. Do wykonywania samej funkcji alarmowej potrzebnych jest co najmniej 3 szt. wyjść, kolejnych 3-7 potrzebnych jest jeżeli będziemy chcieli w sposób inny niż telefoniczny połączyć Naszą centralę alarmową ze stacją monitorującą. Wszystkie pozostałe wyjścia można wykorzystać do sterowania różnego rodzaju funkcjami (co najmniej jedno wyjście = jedna funkcja, jedno urządzenie) takimi jak: sterowanie roletą, bramą garażową, włącznikiem zraszacza ogrodu, oświetleniem holu, schodów, itd.

Jeżeli znamy już ilość czujników oraz potrzebnych wyjść programowalnych i klasę bezpieczeństwa, możemy wstępnie dobrać centralę alarmową. Należy w tym miejscu podkreślić, iż wszystkie zastosowane urządzenia powinny charakteryzować się klasą co najmniej taką, jaka wcześniej została określona dla bezpieczeństwa całego systemu alarmowego. Informacje dotyczące spełniania przez urządzenia wymagań normy w zakresie przynależności do odpowiedniej klasy, można znaleźć w kartach katalogowych, które dodawane są do wszystkich urządzeń alarmowych. 

Alarm nie tylko pozwala na szybkie i skuteczne wykrycie wtargnięcia intruza w czasie nieobecności domowników, ale także umożliwia podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców, którzy w danym momencie przebywają w domu. System alarmowy powinien być uzupełniony o elementy tzw. ochrony obwodowej. Należą do nich czujki kontaktowe lub wibracyjne. Dzięki nim i przy wykorzystaniu odpowiedniej centrali alarmowej, można załączyć czuwanie „dzienne”, w którym domownicy swobodnie mogą poruszać się wewnątrz chronionego obszaru, zaś próba wtargnięcia z zewnątrz uruchomi sygnalizację alarmu. Co ciekawe, w zasadzie większość systemów alarmowych śmiało można rozbudować o dodatkowe czujki. Pozwalają one na wykrycie innych zagrożeń niż włamanie, a mianowicie: zalanie wodą, ulatnianie gazów (zarówno trujących, wybuchowych, jak i usypiających stosowanych w niektórych rodzajach włamań).

 

 


Telefon +48 690 822 622
E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Wizytówka w kodzie QR pobierz vCard