Telefon +48 690 822 622    E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Systemy antykradzieżowe

W technicznym słowa znaczeniu określane są jako systemy  AS (Antithief Systems - Systemy Antykradzieżowe) oraz EAS (Electronic Antithief Systems - czyli po polsku Elektroniczne Systemy Antykradzieżowe), polegają one głównie na zabezpieczaniu różnego rodzaju towarów sklepowych przed nieautoryzowanym "wyniesieniem". Można je podzielić na:

- typowo elektroniczne - towar zabezpieczony jest odpowiednio spreparowanym czujnikiem - transponderem ukrytym najczęściej pod postacią kodu kreskowego lub białej naklejki łatwej do ukrycia. Przejście poza obręb powierzchni sklepowej z naklejonym na towar bądź też opakowanie towaru transponderem, powoduje zadziałanie alarmu. Najczęstrzym sposobem ograniczania powierzchni sklepowej jest  umieszczanie bramek aktywnych przy wyjściach z powierzchni sprzedażowej. Troszkę odmiennymi od transponderów ukrywanych są klipsy z tuszem niezmywalnym. Przejście z takim niezdeaktywowanym  klipsem przez bramkę powoduje wylanie tuszu na towar.

- elektroniczno - mechaniczne - towar zabezpieczony jest również transponderem, ale niekoniecznie ukrywanym. Próba ingerencji w transponder lub też zdjęcia z towaru kończy się jego uszkodzeniem, a co za tym idzie nieprzydatnym do użytku. Najczęściej można się spotkać z tego typu transponderami w sklepach odzieżowych pod postacią klipsów, które w autoryzowany sposób można zdjąć tylko specjalnymi otwieraczami. Kolejnym sposobem zabezpieczeń są często spotykane w sklepach RTV transpondery z linkami stalowymi. Towar połączony jest z ladą stalową linką zakończoną transponderem. Klient może swobodnie obejrzeć towar, jednak każda nieautoryzowana próba oderwania transpondera lub przecięcia linki powoduje alarm.

- mechaniczne - towar zabezpieczony jest w sposób wyłącznie mechaniczny, najczęściej poprzez przytwierdzenie towaru do blatu za pomocą linek stalowych. Urządzenia do tego typu zabezpieczeń nazywamy Snapperami. Podobnym systemem antykradzieżowym są urządzenia LockStock jest to nic innego jak "kłódka" na eurohaki. Nieodzownym elementem stosowanym z LockStock są HookLocki, te z kolei są zabezpieczeniem eurohaka przed zdjęciem z liswy ściennej bądź też stojaka.

Jak powszechnie wiadomo najlepszymi sposobami a zarazem najdrozszymi do zabezpieczeń, są systemy kombinowane, niestety ani te ani żadne inne nie dają nam stuprocentowej gwarancji zabezpieczenia przed kradzieżą. Każde z nich mogą jedynie utrudnić potencjalnemu złodziejowi wyniesienie towaru z naszego sklepu. Biorąc na cel staropolskie przysłowie "okazja czyni złodzieja" możemy zmniejszyć dzięki ich pomocy bądź też ograniczyć liczbę tego typu procederów do minimum. 

Jak wiadomo

 


Telefon +48 690 822 622
E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Wizytówka w kodzie QR pobierz vCard